Обикновено се пазим от сложни теми. Друг път скачаме в дълбокото с въпроси като този: какво означава едно базово растително масло да се окисли? Кое базово масло се окислява по-бързо? И каква е ползата от тази информация?
За да знаеш колко трайно е любимото ти растително масло, стига да се запознаеш със склонността му към окисляване или, още по-хубаво, с неговия състав.
Базовите растителни масла са съставени основно от мастни киселини, които им дават ценни свойства – да хидратират и подхранват кожата, да изпълват неравностите по нея, да я лекуват, да я пазят от слънце и от стареене. За химията мастните киселини са два вида – наситени и ненаситени.
Основно химично свойство на мастните киселини е да се разграждат. В следствие на което растителните масла губят най-ценните си свойства и продължават да служат на кожата единствено като физическа преграда пред загубата на вода.
Разграждането на мастните киселини се случва при определени условия, например:
- когато настъпи окисляване (оксидиране) – обикновено причинено от контакта с въздух
- когато температурата е висока (хидрогениране)
- заради ензима липаза (липолиза)
Днес се вълнуваме от процеса окисляване, защото освен че прави мастните киселини нестабилни (т.е. разгражда ги), той често съсипва растителни масла, които използваме именно с козметична цел. Окисляването е химичен процес, при който (в случая) мастните киселини взаимодействат с кислородни молекули.
Да започнем с това, че всички растителни масла се окисляват. Въпросът е колко бързо. Това зависи от природата на мастните киселини, които ги съставят: колкото повече двойни молекулни връзки има въглеродната им верига, толкова по-бързо настъпва оксиляването на растителното масло.
Самото окисляване води до преобразуване на мастните молекули и те не само спират да бъдат полезни, но понякога стават вредни за нашия организъм. Човешкият нос бързо разбира кога е настъпило окисляване, защото миризмата и цветът на растителното масло се променят, то гранясва.
Има фактори, които ускоряват процеса на окисляване, например:
- кислород
- слънчева светлина (UV)
- оксидиращи метали (желязо, мед)
- пигменти (хлорофил)
- ензими (липаза)
- топлина, защото ускорява химичните реакции
Има и фактори, които забавят процеса на окисляване – например добавянето на витамин Е към растителното масло.
Знаем ли кои растителни масла са окисляват лесно? Да. След малко ще стигнем дотам.
НАСИТЕНИ МАСТНИ КИСЕЛИНИ
Тези мастни киселини много трудно оксидират, защото въглеродната им верига не съдържа двойни връзки. Такива например са стеариновите, палмитинови, лаурилови мастни киселини.
Три растителни масла, изградени основно от наситени мастни киселини (като цяло това са твърдите масла – на английски butters):
- кокос, изцяло
- ши, повече от половина ♥
- какао, 1/3 от състава
строеж на молекулата на наситена мастна киселина, източник картинка: wikipedia
Твърдите растителни масла са непретенциозни към начина на съхранение, типично имат дълъг срок на годност и, дори по интуиция, знаем, че те оксидират най-бавно. Спомни си колко дълго ползваш какаово масло през лятото, как спокойно го оставяш на слънце, а в края на сезона то е все още същото. (И все пак. Избягвай пластмасовите опаковки.)
НЕНАСИТЕНИ МАСТНИ КИСЕЛИНИ
Тези мастни киселини са два вида: моно – и полиненаситени, първите – с една двойна връзка (моно-), вторите – с две или три (поли-) двойни връзки.
Мононенаситените мастни киселини се наричат още омега-9.
Шест растителни масла с преобладаващо съдържание на омега-9:
- сладък бадем
- авокадо (съдържа витамин Е)
- макадамия
- лешник (съдържа витамин Е) ♥
- кайсиеви ядки (съдържа витамин Е)
- зехтин (съдържа витамин Е)
Отбелязваме съдържанието на витамин Е, защото той е добър консервант, забавя процеса на окисляване на растителните масла и дори по принцип те да оксидират, витамин Е спасява положението.
строеж на молекулата на моно-ненаситена мастна киселина, източник картинка: wikipedia
Растителните масла с мононенаситени мастни киселини не са претенциозни, но все пак изискват определен начин на съхранение – стайна или по-ниска температура, тъмно и сухо място. Спомни си зехтина.
Полиненаситените мастни киселини се наричат още омега-6 и омега-3.
Шест растителни масла с преобладаващо съдържание на омега-6:
- памук
- тиква (съдържа витамин Е) ♥
- вечерна иглика ♥
- слънчоглед (съдържа витамин Е)
- пореч (съдържа витамин Е)
- пшеничен зародиш (съдържа витамин Е) ♥
Седем растителни масла с високо съдържание на омега-3
- лен
- шипка ♥
- инка инчи ♥
- камелия
- ягода
- коноп ♥
- морски зърнастец (съдържа витамин Е)
строеж на молекулата на поли-ненаситена мастна киселина, източник картинка: wikipedia
–––
Ок.
И какво от това?
Ако има общо правило за определяне склонността към окисляване на растителните масла, без да е абсолютно определящо, то е:
- твърдите растителни масла се развалят бавно, в т.ч. оксидират бавно (до 24 месеца)
- от течните растителни масла, тези с високо съдържание на омега-9 ненаситени мастни киселини оксидират бавно (до 12 месеца)
- тези с високо съдържание на омега-6 – умерено бързо (между 6 и 12 месеца)
- тези с високо съдържание на омега-3 – бързо (до 6 месеца)
Обикновено течните растителни масла са с преобладаващо съдържание на омега-9, омега-6 или омега-3. В този смисъл е лесно – ако знаем това – да определим срока на тяхната годност. Но има и много масла с пропорционално смесен състав на мастните киселини (заради това, прочие, те са особено ценни). Така че поглеждай таблицата, когато се чудиш колко трайно може да бъде едно растително масло:
Съхранявай растителните масла, които оксидират бързо (нетрайни), на хладно място, в добре затворено шише, далеч от слънчева светлина. Ако имаш тази възможност, добави витамин Е с първото им отваряне. Използвай ги до 6 месеца. Ако миризмата на едно растително масло те притеснява, а си го ползвал дълго време, по-добре се раздели с него. (Имай предвид че естественият и здрав аромат на доста растителни масла също може да ти стори особен.)
Растителните масла със слаба чувстителност към окисляване (трайни) дръж на стайна температура, отново добре затворени и далеч от слънце. Винаги в тъмно стъклено шише.
Препоръки при ползване/миксиране на растителни масла:
- когато смесваш масла с нагряване, следи температурата – добре е тя да не надвишава 50-60 градуса;
- капвай малко витамин Е или екстракт от розмарин в сместа;
Няма коментари